Przyczyny wypadków z udziałem pieszych

Przyczyny wypadków z udziałem pieszych

Konsekwencje zajścia wypadku na drodze z udziałem pieszych często bywają tragiczne. O ile kierowca samochodu jest chroniony przed bezpośrednim uderzeniem i przytwierdzony pasami, o tyle pieszy nie jest chroniony w praktycznie żaden sposób. Dobrze jest mieć świadomość najczęstszych przyczyn wypadków z udziałem pieszych.

Jak piesi przyczyniają się do wypadków drogowych?

Część pieszych łamie przepisy prawa i zachowuje się w sposób nieodpowiedzialny. Przechodzenie na czerwonym świetle, czy też poza pasami to jedne z najczęstszych przykładów tego typu. Nierozważne bywa także przemieszczanie się po drogach w stanie upojenia alkoholowego, szczególnie wtedy, gdy idzie się samemu, bez trzeźwej osoby towarzyszącej.

Piesi dość często nie zachowują odpowiedniej uwagi na sytuację panującą na drodze. Przykładem zachowań tego typu jest jednoczesne przemieszczanie się po zatłoczonych ulicach i głośne słuchanie muzyki przez słuchawki. Wtedy to można nie usłyszeć np. klaksonu nadjeżdżającego z dużą prędkością samochodu. Coraz większym problemem jest także ciągłe korzystanie ze smartfona w trakcie chodu. Skupiając wzrok na ekranie telefonu, z łatwością można przeoczyć nadjeżdżające zagrożenie. Piesi powinni też zachować ograniczone zaufanie do innych uczestników ruchu, w przypadku przechodzenia na światłach i sprawdzać, czy nie nadjeżdża żaden pojazd.

Problem stanowi także ubiór niedostosowany do warunków na drodze. O tej kwestii należy pamiętać szczególnie wtedy, gdy przemieszcza się po zmroku po terenie niezabudowanym, gdzie brakuje oświetlenia. Pieszy ubrany cały na czarno, z czapką lub kapturem na głowie, który nie ma żadnych odblasków, jest bowiem niemal niewidoczny dla kierowcy samochodu.

Jak błędy kierowców mogą prowadzić do wypadków z pieszymi?

Zbyt duża prędkość, niedostosowanie stylu jazdy do warunków drogowych, niezwracanie uwagi na znaki drogowe oraz nieodpowiedzialne zachowanie to najczęstsze błędy kierowców, przez które dochodzi do wypadków z pieszymi.

Po pierwsze przed każdymi pasami każdy kierowca powinien zachować szczególną ostrożność i zwolnić. Bezwzględnie zabronione jest zaś wyprzedzanie innych pojazdów na i bezpośrednio przed pasami. O tych kwestiach należy pamiętać zawsze, a szczególnie zimą, gdy droga jest oblodzona.

Nagminnym problemem jest także wymuszanie pierwszeństwa przez kierowców. Należy pamiętać, że zazwyczaj pieszy znajdujący się na pasach lub bezpośrednio przed nimi ma pierwszeństwo. Kierowca powinien więc zahamować i umożliwić przejście pieszemu.

Niestety wciąż zdarzają się kierowcy skrajnie nieodpowiedzialni, którzy za kierownicę siadają w stanie nietrzeźwości, czym znacznie zwiększają prawdopodobieństwo zajścia wypadku. Coraz większym problemem są także kierowcy, którzy podczas jazdy używają telefonów.

dante