Bezpieczna jazda na rowerze po mieście

Bezpieczna jazda na rowerze po mieście

Rower to świetny środek transportu. Można nim ominąć korki, a przy tym poruszać się z dużo większą prędkością niż piesi. Jazda na rowerze ma również korzystny wpływ na stan zdrowia i jest wysoce ekologiczna. Każdy rowerzysta powinien jednak zadbać o to, aby zapewnić bezpieczeństwo sobie i innym uczestnikom ruchu.

Jak bezpiecznie poruszać się na rowerze?

Rower do jazdy musi być odpowiednio przygotowany. Niesprawne hamulce, czy też brak pełnego oświetlenia sprawia, że nie powinno się nim poruszać, szczególnie po drogach publicznych. Dotyczy to nie tylko pory nocnej, ale także kiepskich warunków atmosferycznych, które ograniczają widoczność, takich jak gęsta mgła.

Na szczęście utrzymanie roweru w dobrym stanie, w porównaniu np. do samochodu jest bardzo tanie. Warto też pamiętać, że brak działającego oświetlenia może zakończyć się otrzymaniem mandatu.

Wskazane jest także to, by po zmroku rowerzysta był wyposażony w odblaski, np. pod postacią kamizelki. Dzięki temu rowerzysta staje się dla kierowców samochodu dużo bardziej widoczny, ponieważ czasem mogą oni nie dostrzec świateł roweru, np. wtedy, gdy oślepia ich oświetlenie samochodu nadjeżdżającego z naprzeciwka.

Ponadto rowerzysta, tak jak każdy inny uczestnik ruchu publicznego, powinien zachować zdrowy rozsądek i pamiętać o zasadzie ograniczonego zaufania.

dante