Czy autonomiczne samochody będą bezpieczne?

Czy autonomiczne samochody będą bezpieczne?

Rozwój technologii sprawia, że ludzkie życie staje się coraz bardziej komfortowe. Autonomiczne pojazdy mają zaś sprawić, że człowiek nie będzie już musiał zajmować się prowadzeniem pojazdów. Wszystko wykona za niego inteligentna maszyna. Czy jednak będzie to bezpieczne?

Jak bezpieczne będą autonomiczne samochody?

Nie ma żadnych wątpliwości, że autonomiczne pojazdy ułatwią życie. W końcu ludzie nie będą musieli poświęcać czasu na naukę jazdy oraz tracić sił i energii na prowadzenie samochodów. Jeśli jednak pojazdy autonomiczne mają zastąpić wszystkich ludzi w roli kierowców, to muszą zapewnić wysoki poziom bezpieczeństwa.

Wydaje się, że w perspektywie kilkunastu lat jest to bardzo możliwe. Człowiek to przecież osoba omylna, a do wypadków drogowych na całym świecie dochodzi non stop. Inteligenta maszyna może mylić się dużo rzadziej, która nigdy nie ulega zmęczeniu i dekoncentracji. W dodatku można ją zaprogramować tak, by zawsze jeździła zgodnie z przepisami.

Jakie wyzwania stoją przed autonomicznymi pojazdami?

Obecnie twórcy pojazdów autonomicznych starają się znaleźć rozwiązania na kilka pojawiających się problemów. Docelowo po drogach jeździć mają wyłącznie pojazdy autonomiczne. Problematyczna jest jednak faza przejściowa, która właśnie się rozpoczyna. Dotyczy ona sytuacji, gdy po drodze poruszają się samochody sterowane zarówno przez ludzi, jak i maszyny. Dotychczasowe badania wskazują, że ryzyko wypadku jest wtedy względnie wysokie.

Samochody autonomiczne mogą też stać się przedmiotem ataków hakerskich. Poziom ich zabezpieczeń ma być bardzo wysoki, ale najprawdopodobniej nigdy nie będzie się całkowicie pewnym, czy ktoś w sposób zdalny nie przechwyci sterowania pojazdem. To oczywiście może być bardzo niebezpieczne, tak samo, jak i awarie elektronicznych kierowców.

dante