Global Positioning System, czyli nawigacja GPS to technologia, która od ponad 10 lat jest masowo wykorzystywana przez kierowców w Polsce. Zapewnia ona możliwość zaplanowania optymalnej trasy do każdego miejsca bez najmniejszego wysiłku. Czy jednak nawigacja GPS jest na pewno bezpieczna?
Czy GPS jest niebezpieczny?
Co jakiś czas media obiegają informacje o małych stłuczkach bądź też tragicznych w skutkach wypadkach, których jedną z przyczyn było nadmierne zaufanie nawigacji. W skrajnych przypadkach zdarza się, że kierowca sugerujący się GPS, jedzie pod prąd, czy też w ogóle zjeżdża z drogi.
Pewnym problemem jest także to, że ekran GPS zasłania część szyby, czyli ogranicza widoczność. Ponadto, gdy kierowca skupia wzrok na nawigacji, to dostrzega znacznie mniej szczegółów dotyczących sytuacji, która ma miejsce na drodze.
Czy warto mieć GPS?
Nawigacja GPS to bardzo praktyczna technologia, a jej wykorzystanie przynosi szereg praktycznych korzyści. Korzystanie z GPS skraca długość podróży, oszczędza paliwo i sprawia, że wytwarzanych jest mniej spalin.
Krótsze przybywanie na drodze zmniejsza także ryzyko stłuczki bądź wypadku. Do zalet nawigacji GPS zalicza się także szybkość i prostota działania. W zasadzie każdy, kto ma smartfon może z niej korzystać i bezproblemowo aktualizować mapy. W dodatku technologia GPS ciągle się rozwija, a obecne nawigacje są w stanie informować na bieżąco o korkach i automatycznie dopasowują trasę tak, żeby je ominąć.
Z pewnością korzystanie z GPS może być bardzo pomocne. Zawsze trzeba sobie jednak zdawać sprawę, że każda technologia niesie za sobą pewne ryzyko, a więc używać jej trzeba w rozsądny sposób. Innymi słowy, do informacji podawanych przez GPS należy pochodzić zgodnie z zasadą ograniczonego zaufania.
Jaka bezpiecznie korzystać z nawigacji GPS?
Obecnie na rynku wybór nawigacji aplikacji telefonicznych GPS jest ogromny. Dla bezpieczeństwa i komfortu jazdy kluczowe znaczenie ma to, by korzystać z najnowszych map. Przestarzała wersja mapy może bowiem nie uwzględniać np. remontów drogowych, czy też objazdów. Na szczęście dziś nawigacje połączone z Internetem mają mapy aktualizowane praktycznie w czasie rzeczywistym.
Jeśli w trakcie jazdy, chce się zmienić trasę lub cel podróży, to należy najpierw zatrzymać pojazd. Próba zmian parametrów trasy w podczas kierowania może być bowiem niebezpieczna, tak samo, jak korzystanie z telefonu.
Dużą uwagę powinno się również zwrócić na to, czy dana nawigacja GPS działa płynnie. Jeśli zdarza się jej zacinać lub przekazywać informacje z opóźnieniem, to powinno się ją wymienić na inny model. Zalecane jest także to, by z nawigacji korzystać tylko wtedy, gdy jest to konieczne. Nie ma sensu używać GPS na trasie, którą zna się doskonale.