Samochody niesterowane przez ludzi, a inteligentne maszyny mają zapewnić komfort i zwiększyć bezpieczeństwo. Ich masowe pojawienie się na ulicach może jednak przynieść także wymierne korzyści całej światowej gospodarce.
Jakie korzyści ekonomiczne zapewnią samochody autonomiczne?
Transport drogowy to jeden z kluczowych elementów każdej gospodarki. Korki sprawiają, że światowa gospodarka w ciągu roku traci miliardy dolarów. Ponadto zatory na drodze to wyższe zużycie paliwa, a więc i większe szkody środowiskowe. Samochody autonomiczne, które są w stanie błyskawicznie przetwarzać ogromną ilość danych i komunikować się między sobą, mają potencjalnie sprawić, by problem z korkami praktycznie nigdy się nie pojawiał.
Autonomiczne samochody mają też zmniejszyć liczbę wypadków na drodze. To także przyniosłoby ogromne zyski ekonomiczne i sprawiło, że policjanci, jak i lekarze zajmujący się urazami byli znacznie mniej obciążeni.
Na samochodach autonomicznych nie wszyscy mogą jednak zyskać, a przykładem są tu towarzystwa ubezpieczeniowe. Obecnie trwają już liczne debaty na temat tego, kto i w jakim stopniu miałby odpowiadać finansowo za szkody wywołane takimi pojazdami.
Ponadto, przynajmniej teoretycznie, gdyby pojazdy autonomiczne nigdy nie ulegały wypadkom, to ubezpieczenia komunikacyjne okazałyby się zbędne. Z pewnością ucieszyłoby to właścicieli samochodów, jednak towarzystwa ubezpieczeniowe poniosłyby z tego tytułu straty.