O niezwykle złym wpływie alkoholu na kierowców powiedziano i napisano już chyba wszystko. Mimo to na polskich drogach wciąż dochodzi do wielu wypadków, w tym często tych tragicznych, do których w dużej mierze przyczynił się stan nietrzeźwości. Warto więc sobie przypomnieć, dlaczego nigdy nie powinno się siadać za kierownicą po spożyciu alkoholu.
Jak alkohol wpływa na zdolności poznawcze i motoryczne?
Alkohol mocno obniża zdolności motoryczne. Po jego spożycia można mieć problem z otworzeniem drzwi samochodu, czy też trafieniem kluczykami do stacyjki. Jeśli jednak to się uda, to pijany kierowca może mieć wielkie problemy z obsługą skrzyni biegów, czy też wyczuciem pedałów sprzęgła, gazu i hamulca.
Nietrzeźwość znacznie obniża także refleks i możliwość prawidłowej oceny sytuacji. Ponadto alkohol źle wpływa na zmysły, takie jak wzrok i słuch. Pijany kierowca może więc z łatwością nie zauważyć znaku nakazującego ustąpienie pierwszeństwa lub też nie usłyszeć dźwięku klaksonu.
W jaki sposób alkohol wywiera wpływ na ludzką psychikę?
Osoby pijane praktycznie nigdy nie są w pełni świadome stanu, w którym się znajdują. Alkohol uniemożliwia bowiem logiczne myślenie, a przy tym dodaje pewności siebie, brawury, a czasem nawet i agresji.
Pijanie kierowcy często mają więc tendencję do nieodpowiedzialnej i szybkiej jazdy, co naturalnie zwiększa ryzyko zajścia wypadku na drodze.
Ile może kosztować jazda po alkoholu?
Kierowanie pojazdem mechanicznym pod wpływem alkoholu grozi utartą zdrowia lub życia swojego, pasażerów oraz innych uczestników ruchu drogowego. To najważniejszy argument, za tym, by absolutnie nigdy nie siadać za kierownicą po spożyciu alkoholu.
Dobrze jednak zdawać sobie sprawę z tego, że bycie pijanym kierowcą może okazać się także bardzo kosztowne. Po pierwsze w taki sposób popełnia się wykroczenie lub przestępstwo. Grozi to wysokim mandatem karnym, utratą prawa jazdy, a czasem nawet trafieniem do aresztu.
Pijany kierowca jest także finansowo odpowiedzialny za wszelkie szkody, jakich dokonał. Ubezpieczenie OC i AC go przed tym nie uchroni. Może więc się zdarzyć, że pijany kierowca będzie musiał naprawić wyrządzone szkody. Naprawa uszkodzonego pojazdu to zaś czasem niejedyny koszt. Pijany sprawca może być bowiem zobligowany także do płacenia dożywotniej renty osobistej, poszkodowanemu w wypadku. Jest więc całkiem możliwe, że prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu może zakończyć się koniecznością zapłaty np. setek tysięcy złotych. W dodatku sprawca może zmagać się z wyrzutami sumienia do końca życia.