W Polsce wciąż duża grupa ludzi bagatelizuje kwestię konieczności noszenia elementów odblaskowych po zmroku, w czasie przemieszczania się po ulicach. Tymczasem odblaski mogą uratować zdrowie i życie. W jaki sposób jednak one działają i dlaczego zapewniają ochronę pieszym?
W jaki sposób odblaski zapewniają ochronę?
Zlokalizowanie samochodu poruszającego się po drodze na ogół nie stanowi żadnego problemu nawet w ciemnościach. W końcu są to duże pojazdy, które widać już z dala przez umieszczone w nich świecące żarówki. Nadjeżdżający pojazd można także usłyszeć.
Zupełnie inna sytuacja dotyczy pieszych, których czasem praktycznie w ogóle nie widać. Na nieoświetlonych ulicach sylwetki ludzi zlewają się bowiem z tłem, szczególnie wtedy, gdy są oni ubrani w ciemne kolory. Warto też zwrócić uwagę, że kierowcy mogą być oślepiani przez światła pojazdów nadjeżdżających z naprzeciwka. Poza tym długość hamowania pojazdu może wynosić nawet kilkaset metrów.
Rozwiązaniem tego problemu są właśnie elementy odblaskowe, które odbijają światło wytwarzane przez samochody. Liczne badania oraz analizy wskazują, że osoby mające na sobie elementy odblaskowe są widoczne z kilkukrotnie większej odległości niż ci, którzy są ich pozbawieni.
Zaletą elementów odblaskowych jest nie tylko skuteczność, ale także niska cena. Można je kupić za kilkanaście złotych albo otrzymać za darmo. Odblaski są rozdawane w trakcie akcji społecznych oraz przez niektóre firmy, jako gadżety reklamowe.
Kiedy i gdzie nosić odblaski?
Odblaski powinno się mieć na sobie zawsze wtedy, kiedy porusza się po drodze z niewystarczającym oświetleniem. Taka sytuacja zwykle dotyczy godzin wieczornych i nocnych oraz terenów poza obszarem zabudowanym. Należy jednak pamiętać, że problem słabej widoczności może pojawić się także za dnia, np. w czasie gęstej mgły.
Z elementów odblaskowych korzystać powinny w szczególności dzieci, ponieważ ze względu na małe gabaryty ciała są one mniej widoczne.