Elementy odblaskowe zapewniają bezpieczeństwo i mogą uratować zdrowie. W dodatku ich skuteczność jest bardzo wysoka, użytkowania proste, a cena ich nabycia niska. Mimo to wciąż wielu ludzi wzbrania się przed noszeniem odblasków. Właśnie z tego powodu w ostatnich latach w Polsce zostało przeprowadzonych kilka akcji społecznych o tej tematyce.
Dlaczego wielu ludzi nie lubi odblasków?
Wielu ludzi jest zupełnie nieprzyzwyczajonych do noszenia elementów odblaskowych i czuje się z nimi mało komfortowo. Czasem występuje te tuż swoisty problem akceptacji odblasków w lokalnym środowisku. Ta sytuacja dotyczy szczególnie często dzieci noszących odblaski, które z tego powodu bywają obiektem żartów rówieśników.
Problem stanowi też to, że ludzie często nie zdają sobie sprawy z tego, jak użyteczne są odblaski. Piesi czasem uważają bowiem, że skoro widzą pojazd, to z pewnością kierowca tego pojazdu także ich widzi. Takie założenie jest jednak zupełnie nieprawdziwe, a przy skrajnie niskiej widoczności kierowca może zauważyć pieszego bez odblasków np. przechodzących na pasach z zaledwie kilkunastu metrów. Taka odległość może się zaś okazać zdecydowanie za mała na wyhamowanie pojazdu.
Właśnie dlatego w ostatnich latach tak często pojawiają się szeroko zakrojone akcje społeczne o odblaskach. Ich celem jest zwiększenie świadomości dotyczącej korzyści z noszenia odblasków i ich społecznej akceptacji.
Na czym polegała akcja społeczna Bezpieczny, bo widoczny?
W październiku 2014 roku polska Policja zainicjowała akcję społeczną Bezpieczny, bo widoczny. Jej celem było propagowanie noszenia odblasków wśród osób niepełnoletnich. W akcję zaangażowała się nie tylko Policja, ale także znane polskie gwiazdy oraz celebryci.
Akcja odniosła spory sukces i stała się dość popularnym tematem w mediach. W czasie jej trwania do świadomości społecznej przebiła się informacja, o tym, że odblaski naprawdę mogą uratować życie. Przytaczano między innymi statystyki, wedle których w Polsce najczęściej w krajach UE dochodzi do śmiertelnych wypadków z udziałem pieszych, a skutecznym rozwiązaniem tej sytuacji są właśnie elementy odblaskowe.
Termin rozpoczęcia, czyli październik 2014 nie został zaś wybrany przypadkowo. Akcja rozpoczynała się bowiem tuż przed zmianą czasu na zimowy oraz dłuższych wieczorów, oraz tuż po tym, jak znowelizowano ustawę dotyczącą konieczności noszenia odblasków w określonych sytuacjach.
Jakie inne akcje społeczne o odblaskach miały miejsce?
Na temat elementów odblaskowych szczególnie często wypowiada się Policja. Akcje społeczne w tej tematyce zostały jednak także przeprowadzone przez inne instytucje:
- W 2010 roku ARiMR sfinansował zakup 2 000 kamizelek odblaskowych, które zostały podarowane dzieciom.
- Caritas rozdał 10 000 kamizelek odblaskowych dzieciom oraz dorosłym w 2014 roku.
- W 2018 roku PZU rozpoczęła szeroko zakrojoną akcję Odblaski – dziecko bezpieczne na drodze, w ramach której ponad 1,5 miliona odblasków trafiło do dzieci w wieku szkolnym. Patronem akcji zostało zaś Ministerstwo Edukacji.
Tak naprawdę jednak w ostatnich 10 latach w całym kraju odbyło się dużo innych mniejszych lub większych akcji społecznych, które dotyczyły właśnie elementów odblaskowych.